//

Langas Group inspired to grow

Newsletter

Facebook

Czym jest TOC? Mini-wywiad z naszym ekspertem Jackiem Branasem. - Pobierz plik »

Jan M. Janiszewski: Jacku, co to jest takiego Teoria Ograniczeń, bo brzmi intrygująco?

 

Jacek Branas: Teoria Ograniczeń jest systemowym podejściem do zarządzania.

Jej twórca – nieżyjący już Elyahu M. Goldratt – izraelski fizyk, postanowił sprawdzić jak można zmienić sztukę zarządzania w naukę. Dlaczego? Jeżeli coś jest sztuką, to zakłada się, że tylko artyści, którzy mają talent, mogą osiągać dobre rezultaty. Nauka wymaga podejścia, które udowodni istnieje korelacji: efekt – skutek – efekt, czyli innymi słowy, będziemy w stanie zaproponować rozwiązanie, które w określonym środowisku da taki sam skutek.

TOC pozwala na wprowadzanie usprawnień w wszystkich działach firmy: produkcji, logistyce, sprzedaży i marketingu, zarządzaniu projektami, budowaniu strategii, a jego narzędzia logicznego wnioskowania (z ang. Thinking Procesess) pozwalają odkryć jakie zmiany dadzą największe efekty.

Co ciekawsze popularyzacja TOC odbywa się za pomocą nowego gatunku literackiego: powieści biznesowej. Czym jest ten nowy gatunek? To powieść, gdzie obok warstwy fabularnej pojawia się również warstwa dydaktyczna – ucząca nas zarządzania. Jego pierwsza książka „Cel, czyli doskonałość w produkcji” sprzedała się w ponad 4 milionach egzemplarzy na świecie!

 

 

Jan M. Janiszewski: A jeżeli chodzi o możliwości i korzyści jej zastosowania w zarządzaniu ?

 

Jacek Branas: Każda firma posiada ograniczenia. Kluczowych ograniczeń, czyli takich które decydują o tym ile firma zarabia i jak się rozwija, jest niewiele. 

Istotą Teorii Ograniczeń jest koncentracja działań w tym miejscu, gdzie przynosi to największe rezultaty, czyli w miejscu kluczowego ograniczenia.Zmniejszenie lub eliminacja ograniczenia ma natychmiastowy pożądany wpływ na firmę – efekty usprawnień pojawiają się w nawet ciągu tygodni!

Raporty z polskich firm, które wdrożyły TOC podają następujące wartości usprawnień:

·         wzrost terminowości realizacji do 99%

·         skrócenie czasu realizacji do 75%

·         obniżenie zapasów o 50% - uwolnienie gotówki

·         obniżenie kosztów o 15-20%

·         wzrost zdolności produkcyjnych o 30-50%

·         wzrost sprzedaży o 20%

·         wzrost zyskowności o 100%.

 

Jan M. Janiszewski: Jaka według Ciebie będzie przyszłość TOC w Polsce ?

 

Jacek Branas: Dużą zaletą TOC jest fakt, że jest to system, którego można się łatwo nauczyć i bardzo szybko osiągać wyśmienite rezultaty. Aby nauczyć się jak zarządzać metodami TOC nie potrzeba wielu lat studiów, ponieważ narzędzia, których się używa są oparte na zdrowym rozsądku i logice.

Co ważniejsze po poznaniu filozofii TOC można poznawać wybrane narzędzia na krótkich, 2-3 dniowych szkoleniach. Aby uzupełnić wiedzę zdobytą na szkoleniach można zapoznać się z literaturą.

Przeszkodą w rozwoju TOC w Polsce wydaje mi się mała ilość literatury wydanej w języku polskim i niewielka ilość szkoleń z jego metod. Mam nadzieję, że Langas Group przygotuje wkrótce szereg szkoleń i dzięki temu nastąpi gwałtowny rozwój tego systemu zarządzania w Polsce.

 

 

Pobierz plik

Zaufali nam

Kontakt

Langas Group
ul. Wioślarska 8, 00-411 Warszawa
tel: + 48 (22) 696 80 20 | fax: + 48 (22) 355 24 08
e-mail: langas@langas.pl | NIP: 532-159-55-77

Dojazd

Obsługiwane płatności


szkolenia dla firm / szkolenia warszawa / szkolenia dla firm warszawa / szkolenia menedżerskie / szkolenia sprzedażowe / szkolenia finanse / szkolenia logistyka / szkolenia prawo / szkolenia przywództwo / szkolenia biznesowe / szkolenia compliance

Developed by OS3 multimedia

© 1997-2015 Langas Group Wszystkie prawa zastrzeżone